Pokaż się światu - Założ Konto
Facebook Fan Page
English Section
 
Data -
 

Odbierz Bonus:
100 zł
350 zł
250 zł
000 zł
200 zł
600 zł
123 zł
840 zł
200 zł
120 zł
111 zł


Reklama już od 5zł dziennie!,
napisz na adres: reklama@goal24.org
Artykuły - Zbiór materiałów poświeconych tematyce bukmacherskiej


Handicap- Co to jest handicap
- Handicap europejski
- Handicap azjatycki
- Dlaczego handicap azjatycki
- Zależności między handicapami

Co to jest handicap?

Gdy już zrozumiemy pewne podstawy zakładów bukmacherskich i zaczniemy typować, jedną z trudniejszych rzeczy na naszej drodze będzie zrozumienie handicapów (głównie azjatyckich). Początkowo są one jak "czarna magia". Z czasem stają się tak logiczne jak każde pozostałe rodzaje zakładów.
Handicap jest to ilość punktów przyznana jednej ze stron (zazwyczaj słabszej), którą dodaje się do wyniku końcowego rozgrywki i tak zmodyfikowany wynik jest podstawą do rozliczenia zakładu handicapowego.
Zwykle mamy do czynienia z 2 rodzajami handicapów: europejski i azjatycki.
Handicap europejski (oznaczany zwykle EH) możemy rozpoznać po tym, że ma 3 opcje wyników do obstawienia, zaś handicap azjatycki (oznaczany zwykle AH) ma tylko 2 opcje wyniku. Przykład handicapu europejskiego i azjatyckiego:

Handicap
Handicap

Handicap europejski używa tylko liczb całkowitych do określenia linii handicapu (np. 0:2), zaś handicap azjatycki używa często również ułamków do określenia linii (np. 3/4:0).
Na poniższym rysunku możemy zobaczyć następujące linie azjatyckie:

- handicap 0,25 dla Lanus na kursy meczu (Full Time)
- under/over 2 oraz under/over 1,75 na kursy meczu
- under/over 0,75 na ilość bramek do przerwy (Half Time)

Handicap

Wyjaśnijmy szczegółowo oba handicapy.

Handicap europejski

Prostszy do odczytu jest oczywiście handicap europejski.
Handicap 0:1 oznacza tyle, że do końcowego wyniku drużynie gości zostanie dopisana 1 bramka i po jej uwzględnieniu zostanie rozliczony zakład.
Zauważ, że stawianie na 2 w handicapie 0:1 jest równoznaczne z obstawieniem opcji X2. Jak widać powyżej na przykładzie meczu Greuther - Alemannia tam gdzie są kursy 1,62 i 1,65 powinna być ta sama wartość. Nie zawsze tak jednak jest, bo różna jest wartość pobieranej marży: dla handicapu (11,4% w tym przypadku) i podwójnej szansy (9,4% dla kursów meczu 1X2, bo z nich wylicza się 1X, X2 i 12 - tabelka "Sztuczna Podporka" w programie Podporka, dział Download), a czasami myli się po prostu compiler wystawiający kursy.

Handicap azjatycki

Draw No Bet

Najprostszy handicap azjatycki to tzw. Draw No Bet (zapis skrócony DNB lub AH 0), czyli z angielskiego "remis nie ma zakładu".
Jeśli padnie remis (lub remis po uwzględnieniu handicapu) to stawka jest zwracana.

Handicap +1, -1, +2

Jeśli ktoś postawi Milan - Celtic (AH+1) na 1, a mecz zakończy się wygraną Milanu 2-1, to po uwzględnieniu handicapu mamy rezultat 2-2, a zatem gracz otrzymuje zwrot stawki, bo jest remis.

handicap połówkowy, czyli coś co da się jeszcze zrozumieć:

Jeśli gracz postawi na mecz "Milan (-0,5) - Celtic" na 1, tzn. z handicapem azjatyckim -0,5 , odejmowane od wyniku bramek strzelonych przez Milan, to jest to równoznaczne z kursem na wygraną Milanu. Bo jeśli będzie remis 1-1, to po uwzględnieniu handicapu jest 0,5-1 czyli "1 nie siadła". Jak skończy się 2-1 to po uwzględnieniu handicapu jest 1,5-1 czyli wygrywa "1". Stawianie na "2" przy takim handicapie jest równoznaczne z postawieniem przeciwko wygranej Milanu, czyli popularne X2 (remis lub wygrana gości powodują wygraną zakładu).

handicap ćwiartkowy

Handicap ćwiartkowy jest podzieleniem handicapu połówkowego na 2 zakłady. Powstaje przez podzielenie stawki na 2 opcje.
Przykładowo gracz postawi na mecz "Milan (-0,25) - Celtic" na "1", tzn. z handicapem azjatyckim -0,25 na Milan. Oznacza to, że połowa stawki została postawiona na "Milan (-0,5) - Celtic" na "1" oraz połowa stawki na "Milan (+0) - Celtic" = "Milan - Celtic (DNB)" również na "1".
Cały zakład jest wygrany jeśli wygra Milan.
Jeśli mecz zakończy się remisem, to przegrane jest pół zakładu - pierwsza połówka stawki jest przegrana, a druga połówka stawki to "zwrot". Jeśli mecz zakończy się wygraną Celticu, to cała stawka jest przegrana.
Przykładowo gracz postawi na mecz "Milan (-0,75) - Celtic" na "1", tzn. z handicapem azjatyckim -0,75 na Milan. Oznacza to, że połowa stawki została postawiona na "Milan (-1) - Celtic" na "1" oraz połowa stawki na "Milan (-0,5) - Celtic" (to samo co wygrana Milanu) również na "1".
Cały zakład jest wygrany jeśli wygra Milan przynajmniej 2 bramkami. Jeśli mecz zakończy się wygraną Milanu 1 bramką, to wygrane jest pół zakładu - pierwsza połówka stawki to "zwrot" (po uwzględnieniu handicapu jest remis, a więc DNB), a druga połówka stawki jest wygrana. Wygrana jest iloczynem kursu i 1/2 stawki. Jeśli mecz zakończy się remisem lub wygraną Celticu, to cała stawka jest przegrana.
Analogicznie z under 2,25 i under 2,75 (lub over).
Jeśli postawimy na under 2,25 (=under 2,5 + under 2) po kursie 1,80 za 10j i mecz zakończy się 2 bramkami, to połowę stawki 5j wygraliśmy (under 2,5) 5j*1,80=9j a druga połowa stawki 5j zostaje nam zwrócona. Czyli mamy zysk 4j na czysto.
Jeśli postawimy na under 2,75 (=under 2,5 + under 3) po kursie 1,80 za 10j i mecz zakończy się 3 bramkami, to połowę stawki 5j przegraliśmy (under 2,5), a druga połowa stawki 5j zostaje nam zwrócona. Czyli mamy stratę 5j.

Dlaczego handicap azjatycki?

Są jednym z ciekawszych sposobów obstawiania meczów piłki nożnej i jak nazwa wskazuje pochodzą z Azji. Ponieważ często wystawianie 3 opcji zakończenia spotkania było kłopotliwe, postanowiono uprościć to do schematu "wygra - nie wygra", czyli schematu tylko z 2 opcjami zamiast 3: "wygra - remis - przegra". Można było dzięki temu obniżyć marżę, uprościć przyjmowane ryzyko i przyciągnąć większe grono graczy.
Jak się domyślam wraz z rozwojem rynku pojawiało się wielu bukmacherów, którzy konkurowali między sobą. Mogli prześcigać się nawzajem bogactwem ofert, wielkością marży oraz ... limitami. Azjatyccy bukmacherzy zwiększyli ofertę, zmniejszyli marżę, ale żeby zachować poziom ryzyka na niskim poziomie wprowadzili linie azjatyckie. Dlaczego?
Wyobraz sobie że jesteś bukmacherem. Jeśli klienci obstawiają na 3 dostępne opcje, to ciężko ci "zbalansować" przyjmowane ryzyko, bo na którąś z opcji klienci mogą mało stawiać.
Jeśli natomiast mają do wyboru 2 przeciwne opcje, to część będzie grała na under, a część na over (lub na przeciwne strony handicapu). Przy zachowaniu marży i proporcjonalnych wielkościach przyjmowanego ryzyka (zależne od kursu i stawek), bukmacher jest w stanie zarobić bez względu na wynik.
Dlatego bukmacherzy azjatyccy wprowadzili opcje 2 przeciwnych zdarzeń do obstawiania z kursem typu 1,91 - 1,91 (żeby obie strony były atrakcyjne do obstawiania). Gdy podczas zmiany kursów (np. w zakładach na żywo) jedna strona przechyli się i ma spaść poniżej pewnej wartości, następuje zmiana linii na 0,25 niższą (lub wyższą przy wzrostach kursu). W ten sposób na obie strony są kursy w granicach 1,60-2,25 powiedzmy i klienci grają w obie strony.
W kursach azjatyckich możecie też zauważyć nagłe zrzucanie kursu. To z powodu tego ostatniego czynnika, czyli wysokich limitów. Jeśli któryś gracz zagra "grubo", bukmacher zrzuca mocno kurs, aby sobie "zbilansować" ryzyko i żeby klienci pograli na przeciwną stronę. Powodów do zmiany kursu może być oczywiście więcej.
Handicap azjatycki ma następujące zalety:

- zwrot poniesionych nakładów przy wyniku remisowym.
- zmniejsza się prawdopodobieństwo z ok. 33.3% system (1X2) do ok. 50% (12)
- marże bukmacherów są zdecydowanie mniejsze!
- kurs minimalny nie schodzi poniżej 1.60 i stawki są wyrównane
- w zależności od handicapu możemy wygrać pomimo, że drużyna na którą postawiliśmy przegrała mecz
- w handicapach 1/4 w przypadku remisu i braku naszej wygranej tracimy tylko połowę stawki

Zależności między handicapami

¯eby sobie jeszcze utrwalić i bardziej zrozumieć handicap, zauważ że
EH = AH + 0,5, np.:
typ na "1" z handicapem EH (-1) to to samo co typ na "1" z handicapem AH (-1,5)
typ na "X2" to to samo co typ na "2" w handicapie EH 0:1 i to samo co typ na "2" z handicapem AH (0:0,5).

Widać zatem, że stawiając na gospodarzy EH(-1) oraz AH(-1) stawiamy na 2 różne zdarzenia! Jeśli spotkanie zakończy się wygraną gospodarzy 1 bramką, to w pierwszym przypadku przegramy (bo są dostępne 3 opcje), zaś w drugim otrzymamy zwrot (bo są tylko 2 opcje).
Przeliczanie handicapów ćwiartkowych na połówkowe jest możliwe, ale to już wyższa szkoła jazdy i na razie tego nie będę opisywał.
Najlepiej oswoić się z tematem i brać te handicapy "na logikę".

Artykuł pochodzi ze strony "Matematyczne Zakłady Bukmacherskie"