Pokaż się światu - Założ Konto
Facebook Fan Page
English Section
 
Data -
 

Odbierz Bonus:
100 zł
350 zł
250 zł
000 zł
200 zł
600 zł
123 zł
840 zł
200 zł
120 zł
111 zł


Reklama już od 5zł dziennie!,
napisz na adres: reklama@goal24.org
Artykuły - Zbiór materiałów poświeconych tematyce bukmacherskiej


Selekcja typerówJeśli nie masz pojęcia o diamentach, poznaj jubilera
Warren Buffett

Ten artykuł jest kwintesencją mojego wieloletniego doświadczenia. Kieruję go głównie do początkujących graczy. Moim celem jest pokazanie na co warto zwrócić uwagę, jak wykonać analizę typów lub co można jeszcze dopracować.

- Kilka słów o selekcji typów
- Pomiar umiejętności typera
- Wstępna selekcja typerów
- Co musisz wiedzieć o typerach?
- Elementarne błędy przy wyborze typów
- Gdzie szukać typów
- Podsumowanie


Kilku słów o selekcji typów

Nie każdy gracz to dobry typer. Osiągnięcie takiego miana wymaga czasu. Jeśli nie osiągasz zysków z grania swoich typów, powinieneś mocno rozważyć granie typów innych bardziej doświadczonych graczy.
Jak w ogóle sprawdzić jakim jestem typerem? Pytanie wydaje się być retoryczne, ale wbrew pozorom nie każdy zna na nie odpowiedz.
W zbadaniu swoich umiejętności chodzi głównie o dwie rzeczy:

- sprawdzenie umiejętności selekcji typów
- sprawdzenie umiejętności dobierania stawki

W razie potrzeby trzeba też umieć znalezć najwyższy kurs możliwy do zagrania w danym momencie, co sprowadza się do umiejętności posługiwania się porównywarką kursów.
Zdolność wyznaczania stawki jest związana bardziej z tematem zarządzania kapitałem, więc skupimy się na umiejętnoście selekcji typów.
Początkującym graczom i tym którzy nie są zadowoleni z osiąganych rezultatów, polecam rozpoczęcie od sporządzenia historii swoich typów.
Można do tego celu wspomóc się arkuszem Excela, który znajdziesz w dziale Programy Bukmacherskie.
Czy jeśli po tych 100 typach uzyskamy profit, to możemy już być z siebie dumni? Otóż nie. To zależy.
Innym wynikiem będzie uzyskanie 1%, 5% czy 10% zysku. A i to nie oznacza, że w przyszłości będziemy osiągali podobne wyniki.
Innym wynikiem jest yield 10% po 100, 200 czy 500 typach. Więc jak zmierzyć jak dobrym typerem jestem?


Pomiar umiejętności typera

Aby cokolwiek analizować trzeba najpierw zebrać dane.
Do analizy typów potrzebujemy przynajmniej 50-100 typów, najlepiej granych za taką samą stawkę (tzw. płaska stawka). Może to być ewentualnie stawkowanie modulowane (czyli z zakresu 1-10j na typ).
Inne systemy (np. progresywne) mogą wypaczać wyniki. Możemy je stosować potem, ale musimy zacząć od podstaw. Jeśli nie poradzimy sobie na poziomie płaskiej stawki, prędzej czy pózniej każdy inny system będzie prowadził do porażki w długim okresie czasu. Dzieje się tak, dlatego że brak value prowadzi do porażki.
Potrzebujemy zwykle znać dwie rzeczy: yield po określonej liczbie typów. To będą filary pomiaru.
Oprócz nich można dorzucić takie parametry jak średni kurs czy procentową skuteczność typowania.
Specjalnie nie wymieniam tu zysku, bo sam osiągnięty zysk nic nie mówi o graczu. Dopiero yield nam coś powie. Często stosuje się dodatkowo podział wyników typera ze względu na typowane dyscypliny.
Do oceny jakości typera użyłbym statystycznego testu chi-kwadrat lub testu t-Studenta. Muszę wykonać jeszcze trochę badań, zanim opiszę czym dokładnie są i jak je stosować.

Wstępna selekcja typerów

Jeśli jesteś początkującym graczem, to ilość typerów jakich grasz powinieneś uzależnić od posiadanego kapitału. Graj tych z najlepszymi parametrami.
Dobry typer spełnia jednocześnie wszystkie z wymienionych niżej warunków:
- ma yield min. 8%
- jego historia zawiera przynajmniej 100 typów (im więcej typów zawiera historia, tym jej wyniki są bardziej wiarygodne)
- specjalizuje się przynajmniej w jednej dyscyplinie
- trzyma się swoich zasad i wyznaczonej strategii (wykres jego wyników jest w miarę stabilny, a serie porażek nie są długie)
- typuje przynajmniej rok
Im mniej typów, tym większego yieldu powinieneś wymagać od danego typera. Wartość yieldu spada zwykle wraz z ilością podanych typów i dąży do pewnej wartości.

Co musisz wiedzieć o typerach?

Trzeba sobie też zdawać sprawę, że oprócz popularnych czynników psychologicznych wpływających na gracza gracz może ulegać innym lub dodatkowym aspektom, które też należy brać pod uwagę. Wymienię te bardziej istotne:

- Każda seria się kiedyś kończy – dobra i zła.
- Każdy typer ma czasem serie porażek.
- Typer po serii trafień, staje się zbyt pewny siebie i podaje mniej sprawdzone lub słabo przeanalizowane typy (myśląc podświadomie, że "mam z czego oddawać w razie czego") - ulega emocjom.
- Typer rozpatruje mecz z perspektywy tylko jednej drużyny, nie uwzględniając formy drugiej, co wychwycisz po analizach spotkań - brak obiektywizmu.
- Typer typuje na siłę (koniec miesiąca, konkurs itp.)
- Warto też wiedzieć dlaczego typer podaje typy. Motywacja jest bardzo ważna w typowaniu! Co on z tego ma? Czy jest wynagradzany za rezultaty, chce uzyskać prestiż czy uczestniczy w konkursie z nagrodami?


W 99,73% wykresów kapitału typera jego wyniki w każdym punkcie będą odbiegać od spodziewanej wartości nie więcej jak o wartość trzech odchyleń standardowych (oznaczanych symbolem ?)
Wynika to z reguły 3 sigm. Brzmienie może przyprawić o ból głowy, dlatego wyjaśnię ten punkt na przykładzie.
Zał.:
budżet początkowy 1000j
stawka na każdy zakład jest stała i wynosi 10j
uzyskany yield typera wynosi 10% i stosuje on niezmienną strategię
zostało podane 100 typów (musi być dużo)
obliczono odchylenie ?=500% (obliczone w excelu)

Po 100 typach suma postawionych stawek wynosi 1000j. Co w teorii powinno dać zysk 100j przy yieldzie 10%.
Uzyskany budżet powinien wynosić ok. 1100j - to jest nasza wartość oczekiwana.

Odchylenie standardowe mówi nam jakich wyników możemy się spodziewać w przyszłości.
W odległości +/- 3?, czyli +/- 1500% (+/- 15 x zakład = +/- 150j) od wartości oczekiwanego budżetu, znajdzie się 99,73% wyników, czyli w przyszłości na 99,73% uzyskamy budżet z przedziału (1100j-150j , 1100j+150j) = (950j , 1250j) jeżeli warunki się nie zmienią (typy będą takiej samej jakości).

Elementarne błędy przy wyborze typów

Chciałbym jeszcze na koniec listę popularnych błędów jakie popełniają gracze przy wyborze typów / typerów:

Granie płatnych typów zanim zrozumie się podstawy wybierania odpowiedniego serwisu, zarządzania kapitałem i wybierania typów do grania.
Stawianie typów od nowego typera od pierwszego podanego typu – musisz najpierw poznać jego wiarygodną historię typów. Sądzę, że pierwsze 20-30 typów (min. 2 tygodnie typowania) potrafi wiele powiedzieć o typerze, jednakże jest zbyt małą próbą żeby powiedzieć coś na pewno.
Granie typerów stawiających tylko niskie kursy (poniżej 1,50).
Brak konsekwencji. Jeśli znajdziesz już dobrego typera bądz konsekwentny w stawianiu. Opuszczone zakłady, których nie zagrałeś będą cię irytować. Potraktuj to jak inwestycję.
Upór. Jeśli widzisz, że coś ewidentnie stało się z typerem i przestał dobrze typować, zaniechaj granie jego typów lub przynajmniej zmniejsz stawkę. Nie ulegaj efektowi utopionych kosztów.
Stawianie po niższych i już nieopłacalnych kursach niż podane przez typera może nie przynieść profitu. Jeśli notorycznie będziesz grał typera z yieldem 10%, ale kursy niższe np. o 10% od tych które on podaje, to wyjdziesz mniej więcej na 0.
Tracenie czasu na granie typów graczy z małym yieldem.

Podsumowanie

Nie uważam się za dobrego typera. Ciągle pracuję nad sobą. Czytam analizy meczów, szukam różnych spotkań, badam zależności. Gram głównie na żywo. Czasem jeden zakład potrafi dużo nauczyć.
Jeśli jesteś początkującym graczem, to mam nadzieję, że znalazłeś tu potrzebne wskazówki. Dla bardziej zaawansowanych postaram się przygotować coś praktycznego:
Pisałem o parametrach typera. Chcę opracować metodę, w której będzie się dało ze sobą porównać dwóch typerów:

czy lepszy jest typer z yieldem 10% po 100 typach
czy typer z yieldem 9% po 200 typach?
Potrzebuję na to jednak czasu.

Artykuł pochodzi ze strony "Matematyczne Zakłady Bukmacherskie"