Pokaż się światu - Założ Konto
Facebook Fan Page
English Section
 
Data -
 

Odbierz Bonus:
100 zł
350 zł
250 zł
000 zł
200 zł
600 zł
123 zł
840 zł
200 zł
120 zł
111 zł


Reklama już od 5zł dziennie!,
napisz na adres: reklama@goal24.org
Artykuły - Zbiór materiałów poświeconych tematyce bukmacherskiej


Historia zakładów bukmacherskichZakłady sportowe w Starożytnosci

Zakłady bukmacherskie na dobra sprawę sa tak stare jak sam sport. Bo tam gdzie sa zwycięzcy i przegrani, tam może być zakład. Pierwsze kości do gry znaleziono na terenach Mezopotamii. Jak się szacuje już 4000 lat p.n.e. babilońscy żołnierze organizowali wyscigi konne, a w Chinach 2300 lat p.n.e. i w Tebach 1500 lat p.n.e. grano o niewolników. W inskrypcjach na piramidzie Cheopsa sa zapiski o uprawianiu gier hazardowych, a także w Biblii, gdzie rzymscy żołnierze ciagnęli losy o szaty Chrystusa. Zapiski archeologów mówia o wyscigach konnych w Babilonii, Syrii i Egipcie. Jednakże jesli chodzi o promocję zakładów sportowych, wiele przypisuje się Grecji jako państwu gier i Igrzysk. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w Olimpii w Grecji w 776r. p.n.e. Odbywały się co 4 lata i miały miejsce również w Corinth, Delphi i w Nemea. Być może nawet większymi graczami byli starożytni Rzymianie, którzy widzieli hazard jako metaforę życia. Wszyscy znamy walki Gladiatorów. Miłosnikami gry w kosci byli tacy wodzowie jak: Juliusz Cezar (Kosci zostały rzucone), Marek Antoniusz, Kaligula (przegrane rekompensował konfiskatami majatków), Klaudiusz, Neron.

Zakłady w Europie

Wczesne zakłady w niczym nie przypominały dzisiejszych zakładów bukmacherskich. Włosi zakładali się na bocce (forma kręgli), Niemcy na skittles (kręgle) i quoits (podkowy). W sredniowieczu niektóre kraje próbowały zakazać hazardu - w tym Anglia. Jednak za czasów Richarda II urzadzano turnieje łucznicze, które stały się powszechne z obstawianiem zwycięzcy. Podobna forma był zakład kto wygra w skullball (prekursor piłki nożnej i rugby). Historyczne zródła mówia, że w 1020 r. król Norwegii Olaf II swięty wygrał w kosci powiat Hising z królem Szwecji Olafem Skotkonungiem. W kosci chętnie grali także angielscy królowe: Ryszard Lwie Serce (1157-1199), Jerzy I Hanowerski (1660-1727) czy Henryk VIII Tudor (1509-1547), który przegrał wielki dzwon z anglikańskiej katedry sw. Pawła w Londynie. W czasach Renesansu festiwale, targi miejskie i karnawały dawały okazję do zakładów. W XVIII i XIX w. obstawiano jak długo potrzeba aby przejsć, przebiec lub przeskoczyć dany dystans. Wraz ze wzrostem zakładów, dystanse się zwiększały. W 1789r. Irlandczykowi zabrało mniej niż rok dotarcie do Konstantynopola (Istambuł) przyjmujac zakład L20,000. W 1872 Juliusz Verne opisał słynny zakład "W 80 dni dookoła swiata". Pod koniec XIX w. zakłady zaczęły się koncentrować wokół profesjonalnych drużyn sportowych. The Football Association powstała w 1863r., a następnie Rugby Football Union w 1871. Krykiet w 1877. W tym samym czasie nowe zainteresowanie zyskały sporty indywidualne. Pierwsze otwarte mistrzostwa golfa odbyły się w Prestwick Golf Club w 1860, a niedaleko Wimbledonu pierwsze mistrzostwa w tenisie ziemnym w 1877. W 1922 angielska firma Littlewood Pools of Liverpool zaoferowała typowanie meczów piłkarskich, w których należało wytypować zestawy par, a zebrana pula była przeznaczana na wypłaty nagród. W 1934 roku podobny system wprowadzili Szwedzi wykorzystujac po raz pierwszy blankiety systemowe do typowania. Od lat 50. grano już praktycznie w całej Europie. W Polsce od 18 marca 1956r.

Hazard w Polsce

W Polsce rzucano kosćmi już za Piastów. W XV w. szlachcice grali także w karty i w szachy. Gra w kosci entuzjazmowały się niższe warstwy społeczne. Takie gry karciane jak pikieta, chapanka, kupiec, fryszak zwany też flusem, faraon, mariasz, ćwik i wist dzis niewiele nam mówia. Jednak były powodem wielu osobistych tragedii, a hazardzisci oprócz pieniędzy tracili całe majątki ziemskie.

Zakłady w Ameryce

Założyciele Stanów Zjednoczonych byli ryzykantami z natury, stad oczywiscie pociag do hazardu we wszystkich formach. Kolonisci z Anglii mieli hazard we krwi odkad ich ojcowie i dziadkowie robili to od pokoleń - nie tylko dla nadziei zysku, ale także jako forma spędzania wolnego czasu i rozrywki. Jesli tylko był jakis sport, znalazł się ktos kto chciał na niego postawić. W XVIII w. pierwsi Amerykanie stawiali na prowizoryczne wyscigi konne, walki kogutów i bijatyki na gołe pięsci. Po zakończeniu Wojny Domowej w XIX w. zakłady stały się ważnym sektorem gospodarki. W póznych latach tego wieku ruszyła profesjonalna liga baseballa, a zatem i zakłady bukmacherskie znane w dzisiejszej formie. W latach 20. XX w. popularnosć wsród graczy zdobył College Football, college basketball i Boxing. Na kartach trzeba było wytypować ponad 5 zdarzeń. W połowie lat 30. można już było stawiać zakłady przez telegraf czy telefon! W latach 40. został wprowadzony "point spread", czyli tzw. handicap, przy którym szanse w obie strony sa w przybliżeniu równe. Wprowadzenie telewizji w latach 50. jeszcze bardziej spopularyzowało zakłady bukmacherskie. W 1951r. Wprowadzono 10% podatek na wszystkie zakłady sportowe w USA, który został w 1974 zmniejszony do 2% jako niekonstytucjonalny. W 1975 założono pierwsze kasyno w Las Vegas, który stał się druga potęga hazardu po Monte Carlo. Zakłady bukmacherskie na swiecie Rozwój techniki w latach 90. zapoczatkował internetowe zakłady bukmacherskie, dzięki którym konkurencja między bukmacherami osiagnęła skalę swiatowa. Częsć krajów zdecydowała się restrykcje w tym zakresie, m.in. USA. Głównie z powodów podatkowych.Artykuł pochodzi ze strony "Matematyczne Zakłady Bukmacherskie"